A korábbi évekhez hasonlóan idén is elindítottuk évvégi adománygyűjtő kampányunkat azzal a céllal, hogy közösségünk segítségével növelni tudjuk mind az idei ösztöndíjas helyeket, mind az Ösztöndíjalapot. Az alábbiakban összefoglaljuk az ösztöndíj-felajánlások jelenlegi helyzetét, és az idei kampányunk céljait. Az közösségünkön kívüli adományozók növelése céljából indított alumni-portrésorozat kezdményezésről ebben a cikkben olvashattok.
Teljes- és részösztöndíjak
A múltban az UWC Magyarország számára felajánlott helyek többségét képviselő, az iskolák által egészében finanszírozott ösztöndíjak az elmúlt évek során részben megszűntek, részben pedig átalakultak: amit ma „teljes ösztöndíj”-nak („up to fully funded scholarship”) hívunk, ahhoz a diák családjának is hozzá kell járulnia. Ennek összegét a család és az Egyesület közösen határozza meg a Nemzetközi Iroda (UWCIO) által elkészített és folyamatosan frissített pénzügyi elemző algoritmus segítségével. Az iskola tehát azt vállalja, hogy ezen összeg mértékétől függetlenül fogadja majd a diákot. Ettől eltérően a részösztöndíjak („partial scholarships”) esetében az iskola felső küszöböt szab az ösztöndíjnak, így egy bizonyos összeget mindenképpen a családnak és/vagy az Egyesületnek kell állnia.
A családi anyagi hozzájárulás és részösztöndíjak fontos célja, hogy az iskolák továbbra is nagy számban tudjanak a legrászorulóbb diákok számára az UWC-oktatást teljes egészében fedező ösztöndíjakat („full scholarships” és „all-inclusive scholarships”) nyújtani. Ezt a célt szolgálja a 2018-ban indított és 2021-ben kibővített Dare to Dream (D2D) program, amely a nemzeti bizottságokat adománygyűjtő tevékenységük növelésére ösztönzi azzal, hogy minden évben 100 nemzeti bizottságnak biztosít teljes ösztöndíjat egy anyagilag rászoruló jelentkező számára. A program kategóriákba sorolja az országokat a nemzeti bizottságok szervezettségi foka, érettsége, és támogatói bázisa alapján. Magyarország ebben a besorolásban a Tier 2 kategóriába („Established and Early Stage NCs in fundraising”) esik. Tehát olyan országnak minősülünk, amelynek a nemzeti bizottsága stabilan működik, és amely kezdetleges szinten adománygyűjtő tevékenységet is képes folytatni. Ez a besorolás számunkra azt is mutatja, hogy az UWCIO egyre inkább elvárja tőlünk, hogy évről-évre nagyobb hányadban mi magunk teremtsük elő az ösztöndíjak fedezetét.
Az ösztöndíj-típusokról és az egyes UWC-iskolák ösztöndíjainak költségéről az UWCIO weboldalán olvashattok részletesen.
2023/25-ös ösztöndíj-felajánlások
Mint arról Gyurica Eszter elnök november 21-i levelében beszámolt, idén összesen három teljes ösztöndíjas helyet kaptunk (örömmel osztjuk meg, hogy a levélben említett két hely időközben háromra bővült). Emellett kaptunk egy további helyet a D2D programban egy anyagilag hátrányos helyzetű diák számára, amelyhez az Egyesületnek évi 4 000 USD – tehát a két évre vetítve kb. 3.2M forint – összeggel kell hozzájárulnia.
A fentieken kívül felajánlásra került számunkra további öt részösztöndíjas hely is, amelyet a kiválasztott pályázók családjának anyagi lehetőségei és az Egyesület számára felajánlott adományok függvényében tudunk majd feltölteni.
Az Ösztöndíjalap
Annak ellenére, hogy az utóbbi években az UWC-iskolák egyre kisebb számban ajánlanak fel teljes ösztöndíjakat Magyarország részére, a válogatás során továbbra is a jelentkezők érdemeire alapozzuk a döntésünket, nem az anyagi hátterükre. Az Ösztöndíjalap 2019-es létrehozása óta az Egyesület hét olyan, arra érdemes diák tanulmányait tudta támogatni, akik családjuk anyagi helyzete miatt nem tudták állni az UWC-iskolák által igényelt önrészt.
Három évvel az Ösztöndíjalap indulása után az is érzékelhető, hogy az UWC-iskolák értékelik az Egyesület kezdeményezőkészségét, a szigorú válogatási folyamatunkat, valamint a kiváló külső kapcsolattartásunkat. Magyarország regionális viszonylatban is sok és meglehetősen kedvező felajánlást kap az iskolák részéről, amelyeket azonban nem tudunk teljesen kihasználni, hiszen az átlagos magyar diákok anyagi forrásai messze állnak attól, hogy egy UWC-ösztöndíjat részben finanszírozzanak, és jelenleg az Ösztöndíjalap által rendelkezésre álló keret is korlátozott. Emiatt kiemelten fontos az alap növelése mind közösségünk, mind a külső támogatók adományai révén.
60 segítő kéz
Az UWC-mozgalom fennállásának 60. évfordulójának alkalmából idei adománygyűjtő kampányunk mottója: „60 sikeres év ✋ 60 segítő kéz”. A kerek szám fényében szeretnénk legalább 60 különböző diákhoz köthető adományt gyűjteni az Ösztöndíjalap számára.
Az elmúlt hónapban tett felajánlásokat minden támogatónknak köszönjük!! Ahhoz, hogy elérjük a megcélzott 60 adományozót, most közösségünk további tagjainak segítségére is szükségünk van!
Idén is sikerült nagylelkű matchfunding-felajánlásokat kapnunk, így 2022. december 31-ig minden adomány kétszeresen számít az 1:1 matchingnek köszönhetően, amíg el nem érjük az 5M forintot. Az adományozás menetéről a hivatalos weboldalunkon tájékozódhattok. Egy adomány akkor kötődik egy adott UWC-s (öreg)diákhoz, ha tőle vagy hozzátartozójától érkezik.
Az Ösztöndíjalappal és az adományozással kapcsolatos kérdéseitekkel keressétek Szilassi Zoltán Ösztöndíjalap-koordinátort a [email protected] címen.
Reméljük, az idei adományokból még több kiváló diákot támogathatunk!