A legtöbb egyesületi tag valószínűleg már hallott az Ösztöndíjalapról: láthattatok már népszerűsítő facebook posztokat, emaileket, olvashattatok interjút az Ösztöndíjalap felelősével, Szilassi Zolival (USA ’91), legutóbb pedig az Egyesület elnöke, Gyurica Eszter (PC ’02) küldött emailt az idei ösztöndíjfelajánlásokról és az Alap szerepéről az ösztöndíjasok számának növelésében.
Azonban az UWC-s diákok ösztöndíjainak előteremtése olyan kulcskérdése a mozgalom működésének, amellyel kapcsolatban mindig felmerülnek újdonságok és újítások. Ebből a cikkből megtudhatjátok, hogy mi is változott az elmúlt évben, és hogy miért van szükség a 2021. évi kampányra, amely az Egyről a kettőre nevet kapta.
Alaphelyzet
Pár éve a teljes ösztöndíjak részben eltűntek, részben pedig átalakultak: amit ma „teljes ösztöndíj”-nak hívunk, ahhoz a diák családjának is hozzá kell járulnia. Ennek összegét a család és az Egyesület közösen határozza meg az IO (Nemzetközi Iroda) által elkészített és folyamatosan frissített anyagi elemző táblázat segítségével. A „teljes ösztöndíj” esetében az iskola azt vállalja, hogy ezen összeg mértékétől függetlenül fogadja majd a diákot, míg a részösztöndíjnál felső küszöböt szab az ösztöndíjnak, így egy bizonyos összeget mindenképpen a családnak és/vagy az Egyesületnek kell állnia.
A pozíciónk
Ez a helyzet egyfelől új kihívások elé állította a közösségünket: el kellett indítani az Ösztöndíjalapot, illetve természetesen rendszeres adománygyűjtő kampányok szervezésére van szükség ahhoz, hogy az alap folyamatosan működni tudjon. Két évvel az Ösztöndíjalap 2019-es indulása után az látható, hogy az iskolák értékelik az Egyesület kezdeményezőkészségét, és a szigorú válogatási procedúra mellett a kiváló külső kapcsolattartásunkat is.
Magyarország regionális viszonylatban is sok és meglehetősen kedvező felajánlást kap az iskolák részéről, amelyeket azonban nem tudunk teljesen kihasználni, hiszen az átlagos magyar diákok anyagi forrásai messze állnak attól, hogy egy UWC-s ösztöndíjat részben finanszírozzanak, és az Ösztöndíjalap is gyerekcipőben jár még.
2021
Az IO idén középpontba helyezte a nemzeti bizottságok támogatását, amelyet leginkább az adománygyűjtés fejlesztésére hegyeztek ki. Egyértelmű, hogy a nemzeti bizottságok anyagi önnfentartása az irány, amely felé a mozgalom halad, ehhez azonban nagy szükségünk van a közösségünk minden tagjára, és a kapcsolati hálójukra is.
További változás volt idén a Dare to Dream (hátrányos helyzetű) ösztöndíjprogram bővülése is: a program ötmillió dolláros kerettel növekedett, azonban ennek köszönhetően két kategóriára bontották. A Dare to Dream 2 egy matching program, amelyben ha egy nemzeti bizottság előteremt egy teljes ösztöndíjat, a program fedez egy másik teljes ösztöndíjat a nemzeti bizottság számára. A Dare to Dream 1 pedig—amely megmaradt az eddigi „klasszikus” hátrányos helyzetű ösztöndíjprogramnak—három kategóriába sorolja a nemzeti bizottságokat, így állapítva meg, hogy hány évente kaphatnak Dare to Dream ösztöndíjat.
A három kategória közül az Egyesület a másodikba (Tier 2) nyert besorolást: ez azt jelenti, hogy kétévente kaphatunk Dare to Dream ösztöndíjat, amelyhez az Egyesületnek évi 4.000 dollárral (kb. 1.300.000 forint) kell hozzájárulnia. A legfelső kategóriába eső nemzeti bizottságok évente kapnak Dare to Dream felajánlást, azonban ehhez évi 15.000 dollárral kell kiegészíteniük ezeket az ösztöndíjakat, míg a legalsó kategóriába eső nemzeti bizottságoknak nem szükséges anyagilag hozzájárulniuk a Dare to Dream ösztöndíjakhoz, azonban ezekhez kevésbé kiszámítható gyakorisággal, három-négyévente juthatnak hozzá.
Az idei kampány
Az idei, Egyről a kettőre elnevezésű kampányunkban egy nagylelkű támogatónak köszönhetően 1:1 matchinggel december 31-ig minden adomány az Ösztöndíjalap részére kétszeresen számít, amíg el nem érjük az 5 millió forintot. Egyből tehát kettő lesz, és egyről a kettőre jutunk!
Adományozni a honlapon keresztül tudtok (bankkártyával/PayPalon keresztül, vagy EUR/USD/HUF banki átutalással, a megjegyzés rovatban az „Ösztöndíjalap” megjelölésével), illetve tehettek felajánlást emailben is az alapot kezelő Szilassi Zoltánnak.
Az Egyesület eddig évente két-két diákot tudott támogatni, akik másképpen nem tanulhatnának UWC iskolákban. A pályázatukon éppen szorgalmasan dolgozó, jövőbeli UWC-sek nevében kérünk, hogy segítsd az ösztöndíjhoz jutási esélyeiket azzal, hogy adományozol az Ösztöndíjalap részére!