Induljon a banzáj!

,

Itt az október, itt az ideje az idei ösztöndíjpályázat meghirdetésének is! A válogatással kapcsolatban az UWC Magyarország legtöbb tagjának vannak személyes élményei (esetleg rémálmai a régi háromesszés pályázatról vagy különösen nehéz interjúkérdésekről, amelyekre a válasz néma csenddel majd egy hosszú “ööö”-vel kezdődött) azonban a válogatás folyamatosan fejlődő és alakuló rendszer. Itt megtudhatjátok, mi változik idén!

Legelőször is maga a pályázati felület. Ez az évek során természetesen sokat változott, idén azonban áttérünk egy teljesen más felületre, amelyet az IO (UWC International Office) fejlesztett ki. A SurveyMonkey Apply alapú formátum előnye, hogy sokkal felhasználóbarátabb, így például mobilon is jól tölthető.

Idén a legtöbb nemzeti egyesület szintén átállt az IO által létrehozott felületre, amelyet természetesen minden egyesületnek kalibrálnia kell a saját válogatási kritériumaihoz. Tipikusan magyar eset például a “nulladikosoké”, avagy azoké a diákoké, akik nyelvi osztályt végeztek, és így egy évvel idősebbek, mint az “átlagos” évfolyamtársuk. Mivel az UWC-s ösztöndíjak életkorhoz is kötöttek, így nem elég csupán a diák évfolyamáról tájékozódnunk ahhoz, hogy eldöntsük, érvényes-e egy pályázat.

Az ismerős kérdések a jelentkezők tanórán kívüli tevékenységeikről ugyanúgy részei a pályázatnak, mint régebben, azonban az esszék jelentős változáson mentek keresztül. A 2010-es évek közepén megjelent családot és környezetet bemutató videóesszé (az addig írott “C” esszé helyett) továbbra is fontos eleme a pályázatnak, amelynek célja az volt, hogy a pályázatot több diák fejezze be, és hogy a diákok bemutathassák a kreativitásukat egy másfajta médiumban is.

Az egyesület továbbra is keresi azokat az ötleteket, amelyekkel segíthetjük a jelentkezőket a pályázat befejezésében. Itt ugyanis egy egyre táguló szakadék alakult ki az elmúlt években a pályázatot elkezdők és az azt befejezők között: míg elkezdeni a pályázatot kb. ugyannyian kezdik el, mint régebben, egyre kevesebb az olyan diák, aki be is fejezi a pályázatot. Idén a hosszabb “A” és “B” esszé helyett egy esszét kell megírniuk a diákoknak, ahol öt téma közül választhatnak.

A jelentkezők arckifejezése, ahogyan próbálják megfogalmazni, hogy mitől lesz valaki hátrányos helyzetű ma Magyarországon, illetve az egyesület önkénteseinek arckifejezése, ahogyan próbálják kitalálni, hogyan növeljék a pályázatot befejezők arányát. Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash.

Természetesen a koronavírus továbbra is kiszámíthatatlan, így a következő két forduló mikéntje még ismeretlen. Jelen pillanatban “normális” válogatásra készül az egyesület, amelyben az első forduló után élőben történik a második, interjús forduló, az utolsó forduló pedig a hétvégi tábor. Ha azonban a járványügyi helyzet úgy kívánja, az interjús forduló minden további nélkül megtartható online formában is, így itt csupán a formátum különbözne a szokásos válogatástól.

Kérdéses azonban a harmadik forduló, amelyet megfelelő óvintézkedések (pl. kötelező maszkviselés) mellett természetesen meg lehet tartani. Azonban akkor sincs minden veszve, ha a tábor idején tetőzik a második hullám: az egyesület az IO-n keresztül kapcsolatban tud lépni olyan más UWC egyesületekkel, amelyeknek jól bevált módszerei vannak arra, hogy hogyan lehet online kiváltani a tábort (pl. a brazil és a líbiai egyesület.)

Az egyesületnek tehát van B terve mind a második, mind pedig a harmadik fordulóra. Ha szeretnél segíteni a válogatás lebonyolításában, csatlakozz hozzánk a facebook csoportunkban, ahol ezeket a lehetőségeket hirdetjük meg, vagy írj a [email protected] email címre!