Ebben a cikkben az UWC mozgalmat érintő hírekről számolunk be: olvashattok Egyesületünk éves célkitűzéseiről, a tagsággal kapcsolatos információkról, és a júniusi regionális UWC találkozó fontosabb mozzanatairól. Diákjaink beszámolóiról itt olvashattok.
Elnökségi célok a 2022-23-as évre
A nyár folyamán megkezdte munkáját a 2022-23-as évre újraválasztott elnökség. Első idei feladataink egyike volt az éves jelentés (Annual Report) elkészítése, melyen keresztül információkat szolgáltatunk az UWC nemzetközi irodája számára többek között az Egyesület működéséről és a válogatás folyamatáról.
Az egyesületi operatív működés sikeres lebonyolításán felül az elnökség a következő célkitűzéseket fogalmazta meg a 2022-23-as ciklusra:
- elnök(ség): egyesületi dokumentumtár további rendszerezése; elnökségi feladatkörök átadás/átvételének erősítése és előkészítése
- fundraising: “alumni impact” sikertörténetek összegyűjtése; további külső donorok felkutatása
- kommunikáció: adatfrissítés folytatása, hírlevél blog fejlesztése
- marketing: kampány erősítése média megjelenésekkel
- önkéntesszervezés: fiatalabb (2019 után) végzett alumni bevonása az egyesületi munkába; további önkéntesek toborzása koordinátori szerepkörökbe; a mentorprogram revitalizálása
- pénzügyek: könyvelés egyszerűsítése/automatizálása
- válogatás: kiválasztási folyamat megreformálása (a nyári munkacsoport javaslatai alapján)
Amennyiben szeretnél önkéntesként bekapcsolódni az Egyesület munkájába, tekintsd meg aktuális önkéntes lehetőségeinket, vagy írj emailt Stupek Katalin önkéntesszervezésért felelős elnökségi tagunknak a [email protected] címen.
Tagdíjak és tagság
A 2022. májusi közgyűlésen elfogadott alapszabály-módosítások értelmében a rendes egyesületi tagság éves tagdíjának mértékét, valamint az pártoló tagsághoz szükséges vagyoni hozzájárulás mértékét az elnökség határozza meg.
Az elnökség határozatának megfelelően a 2022-es évben a hivatalos tagság díja 0 (nulla) Ft, míg a pártoló taggá váláshoz szükséges vagyoni hozzájárulás mértéke legalább 6.000 Ft.
Rendes vagy pártoló tagnak jelentkezni a belépési nyilatkozat elfogadásával van lehetőség. A tagsággá válás folyamatának és tagsággal járó jogok és kötelezettségek részleteit a hivatalos weboldalunkon megtalálható Alapszabály tartalmazza. Amennyiben szeretnél rendes vagy pártoló tag lenni, vagy kérdésed van a tagsággal kapcsolatban, írj emailt Gyurica Eszter egyesületi elnöknek a [email protected] címen.
UWC regionális találkozó
Június 3-5. között került megrendezésre az Európa/Közel-Kelet/Észak-Afrika (Europe and MENA) régió nemzeti bizottságai számára szervezett találkozó, amelyen az UWC iskolák és az UWC nemzetközi szervezet (IO) képviselői is részt vettek. Az UWC Magyarországot Gyurica Eszter elnök és Stupek Katalin elnökségi tag képviselte. Az alábbiakban az ő rövid beszámolójukat olvashatjátok.
Örömmel töltött el az UWC iskolák képviselőivel való beszélgetés, melynek keretében az igazgatók elismerően és szeretetteljesen nyilatkoztak a magyar diákokról. Emellett bemutatót is kaptunk minden iskoláról, így olyan háttérinformációkkal szolgáltak a résztvevők az iskolák működéséről, amelyek segítenek nekünk a későbbiekben a diákok kiválasztásában és az ő iskolai beillekszedésükhöz is hozzájárulnak.
Nagy élményt jelentett, hogy a találkozó keretében betekintést nyerhettünk más nemzeti bizottságok működésébe. Megismertük, hogy mások milyen sikerekkel büszkélkedhetnek és milyen kihívásokkal küzdenek jelenleg. Összehasonlítva a magyar egyesületet a többi résztvevő ország bizottságával elmondhatjuk, hogy szervezeti érettség, a kiválasztási folyamat és a végzett diákok elérése tekintetében mi élenjárók vagyunk.
Az eseményen beszédet tartott az UWC nemzetközi szervezetének új elnöke, Faith Abiodun, aki elnökségének első időszakát az iskolarendszer megismerésére szánta. Fontosak tartja, hogy mielőtt bármilyen átalakításba kezdene, megismerje a folyamatokat, az embereket, és a kihívásokat, amelyekkel a mozgalom szembenéz. Ehhez kapcsolódóan a következő útravalót fogalmazta meg a résztvevőknek: “Listen to understand” (Figyelj, hogy megértsd!)
Az idei találkozó kiemelt témája a diákok mentális egészsége volt. Az UWC iskolákban évről évre nő a speciális nevelési igényű és mentális problémákkal küzdő diákok száma, amely egyre nagyobb terhet ró a tantestületre és az iskolai közösségekre is. Az UWC iskolák igazgatói azt a kérést fogalmazták meg a nemzeti bizottságok felé, hogy a kiválasztási folyamat során fektessenek nagyobb hangsúlyt a mentális egészség felmérésére, és lehetőleg csak olyan diákokat jelöljenek az UWC iskolákba, akik kellően stabilnak mutatkoznak ahhoz, hogy az iskolák kihívásaival szembesülve helyt tudjanak állni a kétéves tanulmányuk során az UWC közösségben. Bár a hangulat eleinte meglehetősen feszült volt, mind az iskolák, mind a nemzeti bizottságok törekedtek arra, hogy a különböző perspektívákat figyelembe véve megoldást találjanak a problémákra.
Végezetül engedjétek meg, hogy néhány érdekességet megosszunk a találkozóról:
- A thaiföldi és a szingapúri iskola is fogadni tud élsportolókat, illetve a thaiföldi iskola felkészült olyan diákok fogadására is, akik a zenével foglalkoznak komolyabban.
- A szíriai nemzeti bizottság csak informálisan és online működik: mind a 12 aktív tagja külön országban él. Ennek ellenére stabilan működnek, többek között jól kidolgozott folyamatuk van az utánpótlás biztosítására (succession management) is.
- A spanyol hercegnő UWC iskolába kerülése olyannyira megnövelte az UWC népszerűségét Spanyolországban, hogy dupla annyi jelentkezőjük volt tavaly, mint az azt megelőző években.
- A francia nemzeti bizottság tavaly a jelentkezőket is bevonta a válogatás utolsó fordulójában az adományszerzésbe. A jelöltek 25 000 eurót gyűjtöttek össze 5 hét alatt.
- Érdemes a clearance (utólagos jelölés) folyamatban olyan diákokat is jelölni, akik nem tudnak hozzájárulni a tandíjhoz, mert teljes ösztöndíjakat is kiosztottak itt a tavalyi évben.
- Az IO a 8:1 jelentkező:ösztöndíjas arányt jelölte meg, mint az optimálisan működő nemzeti bizottságok ismérvét. Az Egyesület ezt az arányt többnyire túlteljesíti, az idei rekord 9 ösztöndíjas és a jelentkezők alacsony száma mellett pedig hozta a 8:1-es arányt.
- Az ukrán nemzeti bizottság rendhagyó körülmények között folytatta a válogatását, többnyire azonban sikeresen. A régió országai (köztük mi is) felajánlották a segítségüket, de formális megbeszélések még nem indultak el azzal kapcsolatban, hogy lesz-e a jövőben nemzetközi együttműködés az ukrán válogatás szervezésében.
Short Course, Ausztria
Júliusban került megrendezésre a kéthetes (RE)Defining Equality Short Course az ausztriai NC szervezésében, amelyen három, a válogatás harmadik fordulójába bejutott magyar diák is részt vett. Egyikük, Szabó Réka beszámolóját a ezen az oldalon olvashatjátok.