Mozgalmasan telt az ősz az Egyesületben: megrendezésre került számos közösségi esemény, a válogatási folyamat reformjainak véglegesítését követően megnyílt a 2023-as ösztöndíjpályázat, amelyet egy jelenleg is tartó PR-kommunikációs kampány támogat, valamint elindítottuk idei közösségi adománygyűjtő-kampányunkat is.
Válogatás-reform
Az elmúlt évek során több kérdéses pont is felmerült a válogatási folyamattal kapcsolatban. Az ezek megvitatására összehívott nyári válogatás-workshopokat követően az elnökség véglegesítette a javasolt reformokat és a 2023-25-ös ösztöndíjpályázat ezek alapján került meghirdetésre. A legfontosabb reformokról az alábbiakban olvashattok. A változások mellett az online jelentkezési felület is frissült Illés Zoli (RCN ’16) és Stupek Katalin (MUWCI ’13) munkájának köszönhetően.
Válogatás fordulói A különböző ösztöndíj-típusok esetében a fordulók a következőképpen különülnek el: az egységes írásbeli pályázatot követően a részösztöndíj és az UWC Robert Bosch College speciális ösztöndíja esetében az interjús és interaktív fordulóra is januárban kerül sor, és az utóbbiban együtt vesznek részt a két kategória jelentkezői (elbírálásuk azonban külön történik). Az általános (need-based) és a HH-ösztöndíj válogatása a korábban megszokott menetrend szerint februárban zajlik, az interaktív forduló esetén szintén egy csoportban, de külön elbírálással. Az elkülönítés előnye, hogy minden ösztöndíj-típus esetében biztosított a háromfordulós válogatás és a különböző helyekre pályázó diákok nem veszik el egymás helyét az interaktív fordulóban.
HH-ösztöndíj Az elnökség jóváhagyta a válogatás-workshopok során megfogalmazott javaslatot, hogy az UWC Magyarország – a jelentkezők számának és ösztöndíj-felajánlások függvényében – minden évben legalább egy hátrányos helyzetű diákoknak szóló ösztöndíjat nyújtson.
Betöltetlen helyek Az eddigi gyakorlatot folytatva, amennyiben a válogatás lezárását követően nem tudunk minden az UWC Magyarország számára felajánlott résztösztöndíjas helyet betölteni, a megmaradt helyek felajánlásra kerülnek az általános (need-based), illetve a részösztöndíj válogatásán várólistára került jelentkezőknek. Újítás, hogy a részösztöndíjas várólistásoknak felajánljuk az UWC IO által koordinált ú.n. clearance folyamatában való részvételt, mivel itt kizárólag részösztöndíjas helyek kerülnek kiosztásra.
Válogatók felkészítése Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az interjúztatni kívánó válogatók számára ezentúl kötelező egy pszichológus által tartott rövid online felkészítő tréning, hogy jobban megérthessék a pályázó diákok esetlegesen felmerülő pszichológiai nehézségeit. Emellett a válogatók toborzása során feltérképzésre kerülnek az esetleges pedagógusi és pszichológiai végzettségek és kompetenciák is, a feladatkörök lehető legjobb elosztása érdekében.
Safeguarding Az UWC Nemzetközi Iroda iránymutatásának megfelelően működik az elnökség által kinevezett, de tőle és a válogatóbizottságtól független Designated Safeguarding Lead, amely az UWC IO safeguarding mechanizmusainak az Egyesületünk válogatási rendszerének keretein belül történő alkalmazásáért felel. A feladatkört 2022 októbere óta Bottka Viktor (AC ’95) tölti be.
Közösségi médiák. Marketing-kampányunk koordinálását a korábbi évekhez hasonlóan idén is Bárány-Szilfai Alida (megbízott munkatárs és pártfogó) végzi, beleértve az ösztöndíjpályázat közösségi médián keresztüli népszerűsítését, a középiskolák értesítését, és a pályázatokkal kapcsolatos emailek megválaszolását. A marketing tevékenységet támogató multimédiás tartalmak készítésében és továbbításában Bokros Anna (UWCSEA ’24), Kerék Rebeka (East Africa ’23), Keszthelyi Eszter (LPC ’24), Kondor Lea (Costa Rica ’24), Mocsári Júlia (Mostar ’24), Nagy Balázs (East Africa ’24), Oláh Noémi (AC ’24), Peresztegi Hanna (AD ’24), Ungor Nikolett (Maastricht ’20) és Urbancsok Evelin (RCN ’21) vett részt.
Nyílt napok. November 26-án került megrendezésre a központi nyílt nap Budapesten és online is közvetítve, amelyen 70 érdeklődő diák és hozzátartozó vett részt. A nyílt nap lebonyolításában közreműködött Gyurica Eszter (PC ’02), Horváth Barnabás (RCN ’22), Richter Ingrid (AD hozzátartozó) és Szilassi Zoltán (UWC-USA ’91). A központi nyílt nap mellett idén esti online tájékoztatókat is tartottunk. A három esemény összesen kb. 70 résztvevőjének kérdéseire Gyurica Eszter (PC ‘02) és Stupek Katalin (MUWCI ‘13) válaszolt.
Az egyesületi rendezvények mellett októberben partnerünk, az Engame Akadémia által szervezett Külföldi Továbbtanulási Börze keretében szervezett kerekasztal-beszélgetésen Varga Gréta (AC ’22) osztotta meg tapasztalatait az UWC-oktatással kapcsolatban.
PR-kommunikáció kampány. Az utóbbi években sajnos megcsappant az ösztöndíjakra jelentkezők száma, ezért az elnökség egyik fontos idei célja volt a marketing stratégia felülvizsgálata és hatékonyabbá tétele, hogy több potenciális pályázót és szülőt tudjunk megszólítani. Ehhez a feladathoz hatalmas segítség érkezett a Goodwill Communications (GWC) kommunikációs ügynökségtől, Kondor Anna (Costa Ricában tanuló diákunk édesanyja) felajánlásából. A nyár folyamán a GWC elkészített egy PR-kommunikációs javaslatcsomagot az Egyesület számára, különös figyelemmel az ösztöndíjpályázat népszerűsítésére a nyilvánosság felé.
A csomag részeként két közlemény készített el a Goodwill csapata az elnökség közreműködésével a nemzetközi UWC-napra (szeptember 23., amely egyúttal az ENSZ nemzetközi békenapja) és a tolerancia világnapjára (november 16.) időzítve. Az előbbi a nemzetközi békenaphoz kapcsolódva mutatta be röviden az UWC-mozgalom és Egyesületünk értékeit és tevékenységeit, míg az utóbbi a Harvard Graduate School of Education által készített UWC Impact Study és egyesületünk Öregdiák és Közösségi Felmérésének eredményeit dolgozta fel. Egyesületünk közelmúltbeli és korábbi médiamegjelenéseit megtalálhatjátok hivatalos weboldalunk Sajtószoba lapján.
Az őszi marketing kampányt követően a jövő év folyamán tovább folytatjuk majd az együttműködést a GWC-vel, különös hangsúllyal a külső adományozók növelésére irányuló PR-kommunikációra.
UWC-nap Az idei UWC-napon a mozgalom fennállásának 60. évfordulóját is ünnepelhettük. A már hagyományos személyes közösségi találkozó mellett a PR-kommunikációs kampányunk keretében az Egyesület egy közleményt is kiadott, mely a nemzetközi békenaphoz kapcsolódva mutatta be rövidben az UWC-mozgalom és Egyesületünk értékeit és tevékenységeit.
Budai kirándulás Gergely András (AC ’96) szervezésében idén ismét túrabakancsot és hátizsákot vettünk, hogy a napsütéses őszi időjárást és a színes természetet élvezve egy rövid túrát tegyünk Budapesten, a Normafa környékén. A séta végén a rétesezés sem maradhatott ki. 🙂 Külön öröm volt számunkra, hogy a résztvevők között közösségünkből rég nemlátott (szabad ilyet mondani) tagokat is üdvözölhettünk: Hudáky Ilonát (AD ’90) és Mészáros Katalint (PC ’97).
Szülői tapasztalatátadás
Októberben a jelenlegi elsősök szüleivel tartottunk workshopot, amelynek témája a kiutazási és évkezdési tapasztalatok megosztása volt, ezzel segítve a jövő évi elsőéves diákok felkészülését, illetve egy kiutazást segítő információs csomag összeállítását. A workshopon Jánvári-Tar Nikoletta (PC hozzátartozó), Keszthelyi Ágnes (LPC hozzátartozó), Kondor András (Costa Rica hozzátartozó), Nagy Ferenc és Nagyné Szatmári Katalin (East Africa hozzátartozók), Richter Ingrid (AD hozzátartozó), Lazányi Andrea (RBC hozzátartozó), és Török Ildikó (UWCSEA hozzátartozó) segítették az Egyesület munkáját a tapasztalataik megosztásával, az elnökség részéről pedig Stupek Katalin (MUWCI ‘13) vett részt. A találkozó szervezésében Richter Ingrid (Adriatic hozzátartozó) segített.
Adománygyűjtés
60 segítő kéz Jelenleg is folyik idei adománygyűjtő kampányunk, melyről ebben a cikkben olvashattok bővebben. Az adományok fogadását Armuth Tamás (hivatalos tag) és Szilassi Zoltán (UWC-USA ’91) koordinálja, míg a kampánnyal kapcsolatos kommunikációt Elefánti Soma (RBC ’22), Stupek Katalin (MUWCI ’13) és Vass Lőrinc (PC ‘07) bonyolítja.
Adó 1% Idén az UWC Magyarország számára felajánlott SZJA 1%-adományok összege 865 000 forint volt, amelyet az Egyesület működési költségeire fordítunk. Minden felajánlónak köszönjük a támogatást!
Alumni-portrésorozat Egyesületünk adománygyűjtő kapacitásának növelése céljából indítottuk el alumni-portrésorozatunkat, amelyen keresztül szeretnénk az UWC-oktatás pozitív hatását bemutatni leendő támogatóinknak, és egyúttal közösségünkön belül is ünnepelni az öregdiákjaink által elért sikereket, eredményeket. Ebben a hónapban Bottka Viktor (AC ’95), Horváth Dezső (AC ’85), Szekeres Zsolt (AD ‘11) és Varga Éva (AC ’87) reflektálását olvashatjátok.