Ballag már a vén diák… tovább, tovább…

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is megkértük a „kerek” évfordulós (tehát az 5, 10, 15, 20, 25, 30, és 35 évvel ezelőtt elballagott) alumnit, hogy reflektáljanak az UWC-s éveikre és tapasztalataikra. Az alábbiakban hét volt diákunk gondolatait olvashatjátok az alábbi kérdésekkel kapcsolatban:

Melyik a legkedvesebb/legviccesebb/leghihetetlenebb emléked az UWC-ben eltöltött két évből? Mi az a legfontosabb érték vagy tapasztalat, amire a két év során szert tettél? Hogyan formálta az eddigi életutadat az UWC-iskolában eltöltött idő? Milyen mód(ok)on játszik szerepet az UWC-mozgalom a jelenlegi életedben?


Kemény Szabolcs (UWC Adriatic, 1986–88)

Legkedvesebb emlékeim: a Duino–Velence–Duino autóstop (amit utána a szüleimnek is megírtam … a válaszuk elég iránymutató volt …), a Kelet-Európai Est, amire több diákot megtanítottunk magyar néptáncra … a rengeteg beszélgetés, közös főzések.

Legfontosabb értékek: nyitottság a világra; a saját vélemény megfogalmazásának a fontossága; a „felülről kapott bölcsességek” és szabályok megkérdőjelezése, átgondolásuk fontossága – ezek 1986-ban nagyon mást jelentettek, mint ma; mások véleményének elfogadása/ tiszteletben tartása. Minden tekintetben jellemformáló volt számomra ez a két év. A fentiek egyértelműen segítettek életem minden fontosabb fordulópontjában.

Jelenleg részt veszek az UWC magyar ösztöndíjasainak kiválasztásában, és tagja vagyok az Egyesület Felügyelő Bizottságának.


Kóbori Ádám (MUWCI, 2006–08)

Az egyik legkedvesebb emlékem a következő. A MUWCI-ban szombatonként volt lehetőségünk ellátogatni a legközelebbi nagyvárosba, Pune-ba. A buszok este 18 óra körül indultak vissza az iskolába (maga az iskola másfél órára volt), viszont egy olasz barátommal sajnos lekéstük azt, így nem volt más választásunk, maradtunk a városban. Egy utcai szamósza-árus (a szamósza ilyen zöldséggel töltött tésztás batyu) előtt tanakodtunk, hogy mi legyen a következő lépés, amikor is két helyi diák leszólított minket, mivel feltűnt nekik, hogy hindiül rendeltünk ételt. (Addigra már vagy egy éve tanultunk hindiül.) A beszélgetésnek az lett a vége, hogy velük tartottunk motoron még pár órára: megmutatták Pune azon részeit, amik kissé el voltak dugva a turisták elől – többek között a legjobb utcai kajáldákat ismerhettük meg, és a város egyik legjobb mangó lassziját (mangós joghurtitalt) kóstolhattuk meg. A diákokkal aztán még egy pár évig emailben tartottuk a kapcsolatot!

A legfontosabb érték, amire szert tettem talán a kritikus gondolkodás alkalmazása illetve a többféle nézőpont figyelembe vétele. Amikor a MUWCI-ban tanultam 17-18 évesen, még nem fogtam fel ezeknek az értékeknek a jelentőségét, de ahogy telt-múlt az idő, úgy tudatosult bennem, hogy ezek nélkül nincsen sikeres szakmai vagy akár személyes élet. Ezek az értékek elengedhetetlenek az empátiához, és a világnak (pláne Magyarországnak) több empátiára van most szüksége.


Kővári Tibor (UWC-USA, 1986–88)


Matolcsi Máté (UWC Atlantic, 1991–93)


Orbán Tamás (UWC-USA, 1991–93)


Somogyi Dávid (UWC Adriatic, 2001–03)

Több vicces emlékem is van a Duinóban töltött két évből. Egy nagy szállásban éltem közel ötven másik diákkal, így talán nem meglepő, hogy a hűtőszekrény kissé kaotikus volt. Én egy kis zacskóban tartottam otthonról hozott kincseimet, többek közt egy rúd jófajta téliszalámit. A rúdból időnként leszeltem egy-egy darabot, hogy élvezzem a hazai ízt. Egyik nap azonban nyomtalanul eltűnt a még tekintélyes méretű rúd. Persze szomorkodtam, nem tudtam mire vélni az esetet, de a körülmények ismeretében nem nagyon lepődtem meg a dolgon, hamar továbbléptem. Ezen a ponton kell említést tennem Bilguun nevű mongol évfolyamtársamról, barátomról. Bilguun egyébként is vicces figura volt: első évünkben kis késéssel érkezett Duinóba, és az első hetekben még alig beszélt angolul, de egyes, kevésbé szalonképes kifejezések közötti jelentésbeli eltéréseket már ő magyarázta nekem. Bilguun úgy állt az ételekhez, hogy mindent tisztel és elfogad, de ő a maga részéről húst kér. Duinóban, ahogy nyilván más UWC iskolákban is, gyakran látogattuk meg egymást, töltöttünk időt egymás szobájában. Egyszer Bilguunnál jártam, és beszélgetés közben felcsillant a szeme, eszébe jutott, hogy most meglep valami igazi finomsággal. Eltűnt pár percre, majd visszatért, igen, az én téliszalámimmal. Nagy volt a meglepetésem, de mindenért kárpótolt Bilguun arckifejezése, amikor elmondtam neki az igazságot. Én embert úgy szégyenkezni még nem láttam. Én persze csak nevettem a dolgon, ő látta, hogy nem haragszom, és végül kettesben jóízűen elfogyasztottuk a szalámit. A történethez hozzátartozik, hogy Bilguun addig nem nyugodott, amíg el nem mentem vele egy boltba, és nem vehetett nekem egy rúd – sajnos olasz – szalámit.

Más. Nem nevezném értéknek vagy tapasztalatnak, de nagy hatással volt későbbi gondolkodásomra, a világhoz való hozzáállásomra, hogy konkrét arcokat tudok rendelni egy-egy nemzethez. Például amikor palesztinokról hallok, azonnal eszembe jut Amr barátom vagy elsőévese, Yasmin; amikor a kínaiakról olvasok, felidézem magamban a Beibeijel töltött időt, akinek születésnapi partija első társasági eseményem volt Duinóban. Ezek az emlékek – és sok hasonló – gyakran ösztönöznek arra, hogy árnyaljam álláspontomat egy-egy kérdésben.


Stupek Katalin (MUWCI, 2011–13)

Nehéz egyetlen értéket vagy tapasztalatot kiemelni, mert az UWC-s két év alapvetően a világnézetemet változtatta meg: ez egyfelől azt jelentette, hogy felfedezhettem és rácsodálkozhattam új dolgokra, másfelől viszont azt is magával hozta, hogy sok mindent, amit evidensnek tekintettem, át kellett értékelnem. Talán a legfontosabb tapasztalat, amire szert tettem, az az egyik CAS-emmel kapcsolatos, ahol heti egyszer egy árvaházban tartottunk játékos angolórákat. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy három-négy dzsippel kb. 45 percet utaztunk, negyed órán át megpróbáltuk a heti tananyagot átadni, majd a maradék 75 percben különböző játékokat játszottunk a gyerekekkel, mielőtt újra beültünk a dzsipekbe, hogy visszamenjünk a campusra. A gyerekek mindig lelkesek voltak és nagyon örültek nekünk, és egyértelmű volt, hogy számukra ez a hét fénypontja, úgyhogy mindannyian nagyon lelkesen önkénteskedtünk, már csak azért is, mert az árvaházban olyan állapotok voltak, amelyek a legtöbbünket elborzasztottak. Nem volt elég pénz rendes ágyakra, a szennyvízbekötésre, és sok más egyébre… amire futotta volna abból a pénzből, amit mi hetente a dzsipekre költöttünk. Talán ez az a tapasztalat, ami először mutatta meg a számomra, hogy mennyire összetett már csak a segítség fogalma is: mi a nagyobb segítség, a fizikai komfort javítása, vagy az a megfoghatatlan lelki segítség, amit az extra törődés ad? Hosszú távon mi számít fontosabbnak, egy konkrét indiai árvaház támogatása, vagy több tucat nemzetközi diák tapasztalati oktatása, ami után remélhetőleg a világ több részén segítik majd a rászorulókat? Feladata-e egyáltalán egy UWC-nek, hogy a lehető legnagyobb segítséget nyújtsa a helyi közösségeknek, vagy az iskolák egyetlen prioritása az oktatás?

Az UWC-mozgalom a jelenlegi életemben leginkább egy közösségi szerepet tölt be. Egyrészt a MUWCI-ban megismert legjobb barátnőmmel napi szinten tartjuk a kapcsolatot, másrészt pedig az elmúlt években különböző területeken segítettem az Egyesület munkáját is, aminek a legjobb velejárója a magyar UWC-s közösségbeli kapcsolataim felelevenítése, illetve új emberek megismerése volt.


Szeretnéd a korábbi évek visszaemlékezéseit olvasni? A 2021-es év cikkeit itt és itt találod, a 2002-es éveit pedig és 2022-es visszaemlékezései pedig itt és itt érthetőek el.