Hírek & téli események, 2022. november

Ebben a rovatban aktuális eseményeinkről, önkéntes felhívásainkról és közösségi híreinkről olvashattok.


Karácsonyi találkozó

Idén december 28-án szerdán tartjuk a már hagyománnyá vált karácsonyi UWC-s találkozót. A Budapest belvárosi helyszín jelenleg szervezést alatt – a részleteket a következő hét folyamán tesszük majd közzé a közösségi weboldalunk Események oldalán és a Facebook-csoportunkban.

Válogatás 2023

Továbbra is várjuk az önkéntesek jelentkezését a 2023-as válogatásra. A válogatás minden évben kiemelt jelentőségű feladat az Egyesületben, amely a legtöbb önkéntesünket mozgatja meg. A 2022-es válogatáshoz hasonlóan az első két forduló idén is online kerül megrendezésre, így azokon a világ bármely tájáról részt tudsz venni!

A válogatás januártól ösztöndíj-kategóriák szerint elkülönítve, két csoportban zajlik (ennek részleteiről és a válogatási folyamat további újításairól ebben a cikkben olvashattok.)

Az általános és a HH-s ösztöndíj válogatásának fordulói:
  Pályázatolvasás: online, január 6–21.
  Interjús forduló: online, február 18–19.
  Interaktív forduló: élőben (Budapest), február 25–26.
Az interaktív fordulóra egyaránt keresünk válogatókat és szervezőket. Jelentkezni egy pár perces Google Form kitöltésével az alábbi linken lehet.

Válogató vagy szervező közösségünk bármely tagja lehet, kivéve jelenlegi UWC-s diákokat és hozzátartozóikat, barátaikat. A válogatás mindegyik fordulója előtt a válogatóknak kötelező részt venniük egy felkészítő tréningen, amelynek időpontját közösen döntjük el. Ha részt tudsz vállalni ebben a fontos feladatban, kérjük, jelentkezz!

A részösztöndíj- és a UWC Robert Bosch College speciális ösztöndíj válogatásra is keresünk olyan tapasztalt önkénteseket, akik korábban már többször részt vettek az általános válogatás interjús és interaktív fordulóiban. A fordulók időpontjai:
  Pályázatolvasás: online, január 5–8.
  Interjús forduló: online, január 14.
  Interaktív forduló: élőben (Budapest), január 15.
A jelentkezéshez írj emailt Gyurica Eszternek a [email protected] címre.

Közösségi hírek

UWC-s baba

Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy augusztus közepén megszületett Kocsis Miriam Anna, Pető Mária (PC ‘00) öregdiákunk kisbabája.

Gratulálunk!

Kilimandzsáró

Sikerült a csúcstámadás! Az alábbiakban olvashatjátok Kerék Rebeka (East Africa ’23) közösségünknek írt élménybeszámolóját Afrika legmagasabb hegycsúcsa, az 5895 méteres Kilimandzsáró októberi megmászásáról.

Kedves Egyesületi Tagok és Alumni!

Kicsit késve, de szeretném mindenkinek megköszönni a segítséget, amely révén lehetőségem volt megmászni a Kilimandzsárót. Szeretném részletesebben is megosztani az ezzel kapcsolatos élményeimet, és néhány fényképpel megmutatni, miben volt részem.

Október 6.-án egy 44 fős diákokból és tanárokból álló csoporttal indultunk el az UWC East Africa-ból a hatnapos túrára, hogy megmásszuk Afrika legmagasabb hegyét, a Kilimandzsárót. A kíséretünk körülbelül 30 porterből és 20 guideból állt – az előbbiek  a vizet és az ennivalót vitték fel nekünk a hegyre, míg az utóbbiak végigkísértek minket a csúcsig – a túra sikerét biztosítva.

Első nap a Marangu-kaputól indultunk el és kezdtünk el túrázni felfelé a zöld esőerdőn át. A környezet gyönyörű volt, az ösvény mellett a hegyről lefolyó víz tavakat és vízeséseket alakított ki, és az egész erdő élettel telinek tűnt. Körülbelül 5 óra gyaloglás után, kora délután elértük az első szálláshelyet, a Mandara-házakat (2720 m). Délután tettünk egy kisebb túrát felfelé egy vulkáni kráterhez amit már benőtt a természet, majd vissza az alaptáborba, hogy ezzel is segítsük az akklimatizálódást.

Második nap az erdőből kiérve, az alpesi sivatagon keresztül túráztunk fel a második alaptáborig, a Horombo-házakig (3720 m). A túra fizikálisan kimerítő volt, mert annak ellenére hogy tűzött a nap és a bokrokká fogyó növényzet nem biztosított semmi árnyékot sem az úton, a szél is erősen fújt, így egyszerre volt hideg és égetően forró minden. Ez a túra több mint 6 órát vett igénybe, mivel a majdnem 1000 méteres szintkülönbséget kellett megtennünk a 3700 méter tengerszint feletti magasság eléréséhez. A nagy szintkülönbség-változás miatt az egész túra alatt elképesztő lassan kellett felfelé haladunk, hogy a testünk hozzászokjon az oxigénhiányhoz a magasban. A Horombo-házaknál már bőven a felhők felett jártunk. Itt a hőmérséklet már jelentősen lehűlt, naplemente után sínadrágban és télikabátban vacogtunk a hálózsákokban összebújva a barátaimmal, olyan hideg volt az éjszaka.

A következő napot ugyanazon a tengerszint feletti magasságon töltöttük, csak egy rövid, négyórás túrát tettünk felfelé a Zebra-sziklákhoz majd vissza a táborba, hogy a testünk szokja az oxigénhiányt. Ezen a tengerszint feletti magasságon néhányan már éreztük az oxigénhiány tüneteit, a fejfájást, emésztési problémákat, hányingert, és mindenféle furcsa tünetegyüttest. Ez ellen csak annyit tudtunk tenni, hogy naponta több mint 4 liter vizet ittunk és próbáltunk rendesen enni és aludni, amennyire a hidegtől tudtunk.

Az ötödik nap jelentette a legnagyobb kihívást. Körülbelül hat óra túrázás után, délután értünk el a Kibo-házakig (4720 m), egyszerre forró és hűvös szeles sivatagon át menetelve felfelé. Körülbelül két órát aludtunk vacsoráig, majd még két órát tudtunk pihenni, mielőtt felkészültünk az éjszakai túrára. A tábor körülbelül 4700 méter magasan helyezkedett el, és a kimerültséget csak fokozták az oxigénhiány miatt érzett tünetek, a fejfájás, hányinger, étvágytalanság és az általános, számomra betegségre emlékeztető furcsa közérzet.

Este 11-kor kezdtünk el készülődni, hogy felmásszunk a csúcsra. Végül éjfélkor indultunk el, két csoportra osztva, a túravezetőkkel körülvéve akik végig támogattak minket. Teljesen sötétben gyalogoltunk úgy hat-hét órán át, csak a hold, és a csillagok világítottak. Csak a saját zseblámpám fényére koncentráltam, és arra, hogy úgy lépjek, ahogy a guide-ok tanították: a lábamat kitámasztva hogy ne csússzak vissza az apró kavicsos, meredek hegyoldalban. Itt már senki sem beszélt, mindenki némán gyalogolt, mivel kimerítő lett volna a beszéd az oxigénhiány és a hideg miatt. Ez a csönd számomra elképesztő mentális nehézséget okozott. Azt éreztem, hogy a saját gondolataim közé vagyok zárva órákon át a sötétben, amelyet csak fokozott a fizikális kimerültség, a hasogató fejfájás és hányinger.

Napfelkelte körül értük el a kulcsfontosságú Gilman Pointot (5756 m), amivel a túra legnehezebb részét teljesítettük (a vezetőink elmodása szerint; számomra ezután jött a legnagyobb nehézség). Az Uhuru-csúcs innen már csak körülbelül 200 méterrel volt magasabban és tisztán látszott az út, amit a hegygerinc mentén meg kellett tennünk. Eddigre ketten már visszafordultak, akik nem érezték jól magukat, mi többiek pedig két csoportra oszolva haladtunk tovább.

Visszagondolva, a túrának talán ez a pontja volt számomra a leggyönyörűbb. Előttünk még tisztán láttuk a halványodó teliholdat, miközben az egész hegygerinc a hátunk mögött felkelő nap narancsszínű fényébe borult, és olyan közelinek tűnt a cél, hogy már előre éreztem a sikerélményt.

Ugyanakkor számomra innen következett a legnehezebb szakasz. Tisztán láttam a csúcsot, és annyira közelinek tűnt, hogy azt hittem, egy röpke fél órán belül elérhetjük. Ez egy nagy tévedés volt. A magasság, a kimerültség és az oxigénhiány miatt körülbelül 2–2.5 órába telt, amíg elértük az Uhuru-csúcsot. Én még soha nem gyalogoltam ilyen lassan. A csoportban mindenki fáradt volt, és sokat a hegyibetegség miatt már nem tudtak tisztán gondolkodni, zavarodottak voltak. Én csak arra fókuszáltam, hogy az egyik lábam a másik után tegyem: egy lépés a másik után.

Végül reggel 10 óra körül értük el a csúcsot, az 5895 méter magasságot. Gyorsan készítettünk néhány fényképet, azonban sokáig nem maradhattunk, mivel nagyon veszélyes volt az oxigénhiány és az a zavarodottsági állapot, amibe a csoport néhány tagja került. Ezért a túravezetők minél gyorsabban le akartak minket hozni, hogy mindenki biztonságban legyen.

A csúcsot elérve nagyon büszkének éreztem magam, de nem tudatosult bennem teljesen, mi történt – a kimerültségtől lázálomnak tűntek az események. Ha őszintén visszagondolok, kissé aggódtam azzal kapcsolatban is, hogy az összes erőm fogytán hogyan fogok lemenni.

A lefelé vezető út a Kibo-házakig a felfelé haladás teljes ellentéte volt. Kis csoportokra szakadva, mindenki a saját tempójában, de minél gyorsabban igyekezett lejutni a veszélyes magasságból. Én délelőtt 11 körül (az indulás után 11 órával később) értem vissza a Kibo-alaptáborba, ahol egy óra pihenés és pakolás után már indultunk is vissza a Horombo-házakig, ahová 5 óra gyaloglás után értünk el. Ahogy alacsonyabb magasságszintre értünk, mindenki jobban lett, visszatért az étvágyunk és tisztábban tudtunk gondolkodni.

Utolsó nap a Horombo-házaktól gyalogoltunk vissza a kezdeti pontig. Ez a része a túrának azért volt kimerítő, mert nagyon gyorsan kellett megtennünk az utat, és fizikálisan kimerült voltam a hátizsák cipelésétől és a gyaloglástól. Ennek ellenére délután kettő körül sikeresen leértünk a hegyről, és este hatra az iskolába visszaérve hat nap után először zuhanyozhattunk.

A túra összességében nagyon sikeres volt, mivel 44 fős csapatból 42-en sikeresen felértünk a csúcsra és senki sem sérült meg komolyabban, összesen két diákot kellett leszállítani a hegyibetegség okozta tünetek miatt. Számomra nagyon sokat jelentett, hogy részem lehetett ebben az élményben, és szeretném még egyszer megköszönni mindenkinek a támogatást és az összes segítséget! 

A túrához kapcsolódó projektemre reflektálva – amellyel igyekeztem felhívni a nők elleni erőszak problémájára a figyelmet, hiteles adatokat közölve egy rendhagyó formában – örömmel számolhatok be arról, hogy az üzenetem sok embert elért. Többen is visszajeleztek, hogy a projekt hatására újragondolták a jelenlegi kapcsolataikat a körülöttük élő nőkkel, hogy biztonságosabb közeget tudjanak számukra kialakítani. Ugyanakkor a figyelemfelhívó kampány lezárása után is aktívan dolgozom az iskola közösségében a nők elleni erőszak ellen, leginkább az Iris Community Service és a Prisma Club csoportvezetőjeként, workshopokat és programokat szervezve a diákoknak a consentről, valamint a nemi alapú erőszakról, legutóbb a Nők Elleni Erőszak Megszüntetésének Világnapja kapcsán. Ezen kívül a csoporttársaimmal igyekszünk a szexuális zaklatás feljelentésének menetét is fejleszteni az iskolában, egy biztonságosabb folyamatot kialakítva.

Üdv Tanzániából:

Kerék Rebeka


Rólad is szeretnénk hallani! Költözöl, házasodsz, a gyereked UWC-s lett? Egyetemre mész, vállalkozást alapítottál, vagy publikációd jelent meg? Hazajössz, külföldre mész, érdekes helyre utaztál, vagy életed legrosszabb nyaralásáról érkeztél haza? Írd meg nekünk, hogy mi történik veled a [email protected] címre! Fotókat is szívesen látunk!