Az éves tisztújító közgyűlés az Egyesület legfontosabb eseménye, ahol a tagok meghallgatják az elnökség beszámolóit az előző évi tevékenységükről, megtekintik az Egyesület pénzügyi beszámolóját, illetve megválasztják a következő elnökséget is. Nagyon fontos, hogy minél több egyesületi tag vegyen részt a közgyűlésen, hiszen enélkül az Egyesület nem tudna tovább működni!
Idén május 29-ére hívta össze az elnökség a közgyűlést, amelyen 25-en vettek részt. Ez a közösségünk kb. 9-10%-a, aminél persze volt már alacsonyabb is a részvételi arány, de azért lehetne ennél jóval magasabb is. Az alábbiakban az öt elnökségi tag és a felügyelőbizottság beszámolóinak összefoglalóját olvashatjátok abban a sorrendben, ahogyan elhangzottak, illetve a tisztújítás menetét és eredményét.
Ösztöndíjalap
Szilassi Zoltán (UWCUSA ’91)
A tavalyi célkitűzések a következők voltak:
- PayPal felület elindítása
- adományozók számának és az adományok összegének növelése
- 2021 februárjáig 24.000 euró gyűjtése az Alapba
A PayPalon keresztüli fizetést tavaly ősszel sikerült megoldani, illetve a tavalyi kampánynak köszönhetően az adományozók száma 14-ről 68-ra nőtt. Az adományok összegét nem sikerült növelni, teljesült viszont a harmadik cél, és idén februárig 35.000 euró került az Alapba.
Az idei ösztöndíjak összesen 124.600 euróba kerültek, amelyekből 4780 eurót a családok, 11.200 eurót pedig az Egyesület állt. Ez azt jelenti, hogy az átlag 13%-os magyar hozzájárulás 9%-át adta az Egyesület, ami növekedés az előző évekhez képest.
Úgy tűnik, évente kb. 24.000 euróra van szükség ahhoz, hogy növelni tudjuk az ösztöndíjasok számát (kb. 12.000 euró a diákok mindkét évében). Ahhoz, hogy ezt az Alap kamatokból tudja fedezni, kb. 480.000 euró tőke kellene (kb. 170 millió forint); jelen pillanatban az Alap 72.000 euró tőkealapot halmozott fel és fektetett be. (Fontos megjegyezni, hogy az Alap két éve indult.)
Az adományozók lényegében csak volt diákok, illetve hozzátartozóik voltak, független cégeket, magánszemélyeket nem sikerült megszólítanunk.
Pénzügyek
Minkó Anita (UWCSEA szülő)
Idén 5 diáknak sikerült ösztöndíjat adnunk, melyek közül kettőhöz hozzájárul az Egyesület is. Az elmúlt egy évben létrehoztunk egy újabb megtakarítási számlát is, így az Egyesületnek jelenleg négy számlája van: a K&H-s (HUF), két Wise-os (régebben TransferWise, az egyik USD a másik EUR), illetve a PayPal.
Az idei válogatás teljesen online folyt, így a válogatásnak idén először nem volt költsége, illetve a regisztrációs díjak fedezték azt. Ez természetesen csak ebben az évben volt így, hiszen a második és a harmadik fordulót átlagos körülmények között élőben tartjuk, amely több költséggel jár, mint ami a regisztrációs díjakból befolyik.
Anita közzétette az Egyesület pénzügyi beszámolóját is, amelyet a közgyűlés jóváhagyott. Az Egyesület 2012 óta készült pénzügyi beszámolóit (közhasznúsági jelentéseit) a weboldalunkon érhetitek el.
Az idei jelentősebb költségek az alábbiak voltak:
- Alida fizetése (a válogatási időszak alatt)
- a könyvelő fizetése
- egyesületi Zoom előfizetés
Az Egyesület idén az alábbi forrásokból származó összegből gazdálkodott:
- adó 1%
- tagdíjak
- Ösztöndíjalap felajánlások
- szülői hozzájárulások
Marketing
Marjai Ádám (UWCSEA ’12)
Egy összehangolt marketingkampánynak köszönhetően idén sikerült kb. 30%-kal növelni azon jelentkezők számát, akik be is fejezték a pályázatukat. Így az értékelendő pályázatok száma nőtt a tavalyihoz képest (75-re az 52-ről) még úgy is, hogy majdnem feleannyi jelentkező kezdett neki a pályázatnak (144 a tavalyi 260-hoz képest).
Kiemelkedő eredményt sikerült elérni a HH (hátrányos helyzetű) pályázat területén is, amelyet 22 diák kezdett el és 17 fejezett be (tavaly egyetlen befejezett pályázat sem érkezett be). Arról, hogy ezt hogyan sikerült elérni, itt olvashattok.
A jelentkezők számának csökkenése nagyrészt a világjárványnak tudható be, hiszen emiatt egyrészt nem sikerült megtartani a szokásos nyílt napokat (amelyeket részben pótoltak az online pályázatíró találkozók), illetve a családok számára egy külföldi ösztöndíj kevésbé tűnt vonzónak a COVID helyzet miatt.
A részösztöndíjakra idén öten jelentkeztek, amelyből ketten fejezték be a pályázatukat, azonban a válogatók egyiküket sem találták ösztöndíjra érdemesnek. Az alacsony jelentkezés oka egyfelől természetesen az átlagos magyar családok anyagi helyzetének is betudható, másfelől pedig ebben a szektorban nagyon nagy a piaci verseny.
A diákok 90%-a személyes kapcsolatain keresztül hallott először a UWC-ről (itt kiemelkedő, hogy 29%-uk valamelyik tanárjától hallott rólunk először), 10%-uk pedig a facebookon talált meg minket.
Külkapcsolatok
Symmons Johanna (AC ’96)
Az elmúlt év egyik lényeges tapasztalata volt, hogy a külkapcsolatok mellett szükség van a belső kapcsolattartásra is, illetve nagyon fontos az iskolákkal folyamatosan kommunikálni.
Bár kiszámíthatatlan, hogy melyik évben hány ösztöndíjat kapunk, az iskolák többségében partnerek abban, hogy a felajánlott helyeket sikerüljön feltöltenünk. Ebben hatalmas segítség az Ösztöndíjalap létezése, hiszen így az Egyesület is képes hozzájárulni egy-egy ösztöndíjas hely betöltéséhez: e nélkül aligha tudnánk az iskolákkal tárgyalni.
Az elmúlt öt év alapján úgy tűnik, a tanzániai iskola minden évben ajánl helyet, illetve az elmúlt időszakban a UWCUSA is több ösztöndíjat adott. Az iskolák stratégiája azonban nem egységes, van, ahol egymás után adnak 1-1 helyet (így mindkét diáknak van egy éve, amikor másik magyar diák is van az iskolában), míg más helyeken épp ellenkezőleg, kihagyásokkal ajánlanak fel ösztöndíjakat.
Az IO (International Office) nagy változásokon ment át az elmúlt pár évben, a prioritások folyamatosan változtak. A nemzeti bizottságok fejlesztése az előtérben van, de nem látszik még, hogy pl. a Short Course-ok támogatása a jövőben is kiemelt fontosságú lesz majd, vagy sem.
Elnök
Szekeres Zsolt (AD ’11)
Az elmúlt évben négy nagy kihívás állt az Egyesület előtt:
- COVID-19
- törvényes működés
- teljesen online válogatás
- belső kohézió
A koronavírusnak köszönhetően megszaporodott a munka az új diákok kiutazása körül: minden iskola más ütemben nyitott, máshogyan reagált a vírusra, illetve egy iskola (Changshu) ki sem nyitott. A kínai ösztöndíjat szerencsére sikerült elcserélni, így a diákunk az Atlanticban kezdhette meg első évét. Végül sikerült minden diáknak kiutaznia, és egyikük sem fertőződött meg.
Az Egyesület törvényes működéséhez elengedhetetlen, hogy a számonkérhetőség folyamatos legyen, és az is, hogy az egyesületi életben való részvétel folyamatos legyen, főleg olyan fórumokon, mint az éves tisztújító közgyűlés, amely megtartása törvényi kötelezettségünk. Mint civil szervezet természetesen az újabb törvényekre is ügyelnie kell az Egyesületnek: bár a ‘Lex NGO’ néven elhíresült (majd visszavont) törvény nem vonatkozott az Egyesületre, az új civil törvény, amely a húszmillió forint feletti éves gazdálkodású szervezetekre vonatkozik, már igen. Természetesen nincs félnivalója az Egyesületnek, ha az Állami Számvevőszék az ellenőrzés mellett dönt, mivel a gazdálkodásunk teljesen átlátható és törvényes.
A válogatás teljesen online formátumba való átültetése hatalmas feladat volt, hiszen az Egyesületnek egyik pillanatról a másikra változó korlátozásokkal kellett számolnia. Ezt a feladatot munkacsoportok végezték el, amelyek egy-egy kör szervezésére alakultak. A teljesen online válogatás pozitívuma volt viszont, hogy így a közösség külföldön tartózkodó tagjai is be tudtak segíteni a folyamatban.
Az elmúlt év egyik nagy kihívása volt az Egyesület belső kohéziójának fenntartása, illetve javítása is. Ezen a területen lényeges előrelépés volt a hírlevél újraindulása, illetve az Online Town Hall esemény.
Felügyelőbizottság
A felügyelőbizottság nevében Scharek Móni (AD ’96) szólalt fel, aki megköszönte az elnökség sokéves munkáját, és gratulált a sikereikhez. Móni, aki maga is több évig volt az Egyesület elnöke, kiemelte, hogy az elmúlt négy év, amelyben a leköszönő elnökség együtt dolgozott, tízzel is felért, valamint azt, hogy a kiszámíthatatlan és embert próbáló járványhelyzetben is remekül helyt álltak.
Tisztújítás
A 2020-as tisztújító közgyűlésen hárman jelezték, hogy az utolsó évüket kezdik meg (Anita, Ádám, és Zsolt). Johanna azt mondta, ha van érdeklődő, ő is szívesen átadja a stafétát. Zoli pedig újra indult 2021-ben is a pozíciójáért.
Az elnök kérdése kardinális problémának számított, hiszen elnök nélkül nem működhet az Egyesület. Erre a posztra Gyurica Eszter (PC ’02) vállalkozott, aki évekkel ezelőtt már egyszer betöltötte ezt a pozíciót.
Kissé váratlan, de nagyon örvendetes módon meglepő helyzet állt be a további elnökségi tagok megválasztásában: többen jelentkeztek pozíciókra, mint az Alapszabályban lefektetett öt elnökségi tag (amelybe az elnök maga is beleszámít). Emiatt két lehetősége volt a közgyűlésnek:
- Megszavazni az Alapszabály megváltoztatását, hogy az elnökség több tagból állhasson
- Választani 4 elnökségi tagot a jelentkezők közül
Gyurica Eszter viszont jelezte, hogy egy nagyobb létszámú elnökséget ineffektívnek tart, és annak elnöki posztját nem vállalná, így a második opció lépett életbe.
Az alábbi közösségi tagok jelentkeztek elnökségi pozícióra:
- Szilassi Zoltán (UWCUSA ’91) | | Ösztöndíjalap
- Symmons Johanna (AC ’96) | | Külkapcsolat
- Armuth Tamás (UWC pártoló tag) | | Pénzügy
- Illés Zoltán (RCN ’16) | | Válogatás
- Péterfai Eszter (RCN ’01) | | Marketing
- Stupek Katalin (MUWCI ’13) & Vass Lőrinc (PC ’07) | | Közösségszervezés (belső kommunikáció + önkéntesszervezés)
Bár ott még nem tart az Egyesület, hogy az egyes pozíciókra többen is jelentkezzenek, pozitív változás, hogy eddig hivatalosan betöltetlen, de kiemelkedően fontos területek vezetésére is jelentkeztek új emberek.
Választásra azonban végül nem került sor: először Vass Lőrinc jelezte, hogy ő visszalép a hivatalos pozícióért indulástól, majd Symmons Johanna is visszalépett, hangsúlyozva, hogy az Egyesületben eddig is sokan vittek egy-egy területet elnökségi tagság nélkül, így ő is ilyen módon folytatja a munkát a külkapcsolat terén.
Így tehát öt jelentkező maradt négy pozícióra, és mindannyian más-más területet képviseltek (közösségszervezés, marketing, Ösztöndíjalap, pénzügy, válogatás). Mielőtt azonban szavazásra kerülhetett volna a sor, Péterfai Eszti is visszalépett, így a közgyűlésnek arról kellett szavaznia, hogy meghatalmazást adnak-e az alábbi elnökségnek 2022. június 1-ig:
- Gyurica Eszter | | elnök
- Armuth Tamás | | pénzügyekért felelős elnökségi tag
- Illés Zoltán | | válogatásért felelős elnökségi tag
- Stupek Katalin | | közösségszervezésért felelős elnökségi tag
- Szilassi Zoltán | | Ösztöndíjalapért felelős elnökségi tag
A közgyűlés nagy többséggel elfogadta ezeket az elnökségi tagokat: egyetlen tartózkodás érkezett az egyik pozíció betöltéséhez.
Vass Lőrinc ugyan papíron nem elnökségi tag, de a gyakorlatban Stupek Katalinnal együtt közösen felelős a közösségszervezésért. Symmons Johanna és Péterfai Eszti is ‘hivatalos’ elnökségi pozíció nélküli felelősei a területüknek (külkapcsolat, illetve marketing), Koppány Judit és Tóvizi Liza pedig idén is vállalták a HH (hátrányos helyzetű) ösztöndíjpályázat koordinálását.
Kérdésed van a közgyűléssel kapcsolatban? Írj emailt a [email protected] címre, vagy tedd fel a facebook csoportunkban! Ha a 2020-as közgyűlésről szeretnél olvasni, azt itt teheted meg.