Bizonyára emlékeztek még az Ösztöndíjalap 2020-as kampányára, a Most mindenki sokat számít!-ra. Hogyan teljesített az Egyesület, hányan adományoztak? Mennyi pénz jött össze? Melyik iskola volt diákjai közül került ki a legtöbb adakozó, és hol volt a legmagasabb a részvételi arány? Most megtudhatjátok!
Rövid történelemóra
Az Ösztöndíjalap az Egyesület első nyári Garden Partyján indult, Szilassi Zoli (UWC-USA ’91) szervezésében. Erre azért volt nagy szükség, mert az iskolák teljes ösztöndíjakat már nem, vagy csak alig-alig ajánlanak fel számunkra, a magyar családok nagy többsége számára pedig lehetetlen megfizetni az iskolák által igényelt tandíjhozzájárulást. Az Ösztöndíjalap garantálja, hogy a válogatásunkon továbbra is a lehető legtöbb arra legérdemesebb jelentkező jusson ösztöndíjhoz.
Az Ösztöndíjalap a megalakulása évében is több diákot segített ösztöndíjhoz, azonban a befolyó összeg egy része hosszú távra lett befektetve: bár attól még messze vagyunk, hogy a befektetés kamataiból tudjon az Egyesület ösztöndíjakat finanszírozni, ez a hosszú távú cél.
2019-ben kevesebb, mint 20 egyesületi tag adományozott az Ösztöndíjalap számára, viszont összesen kb. 80.000 dollár (~24,7 millió forint) gyűlt össze. Ebből 8,2 millió forintnyi kötelezettséget vállalt az Egyesület, az azévi ösztöndíjakhoz hozzájárulva.
Mennyi az annyi?
2020-ban az előző év háromszorosánál is magasabb lett az adományozók száma: 64-en járultak hozzá különböző összegekkel az Ösztöndíjalaphoz, amely az egyesületi tagok majdnem egynegyede. Ezzel az Ösztöndíjalap kampánya lett a 2020/21-es téli időszak legtöbb egyesületi tagot megmozgató kezdeményezése. Köszönjük, ha ebben részt vettetek, akár anyagilag, akár a kampány népszerűsítésével!
A kampány minimális célja az előzőleg elvállalt 8,2 millió forintos kötelezettség visszatöltése volt az Alapba, amit a matchingnek köszönhetően sikerült túlteljesíteni. Kb. 42.000 dollár (~12,9 millió forint) gyűlt most össze, amelynek köszönhetően az Egyesület megint növelni tudta a befektetési alapot is!
Nem volt verseny, de itt az eredmény!
A 64 adományozó közül 8 olyan volt, aki, bár ő maga nem járt UWC iskolába, valamilyen módon kötődik a magyar UWC egyesülethez. Szülők, hozzátartozók, házastársak, barátok… Köszönjük a segítségeteket!
Az öregdiákok közül az Atlantic College volt diákjai adományoztak a legtöbben, szám szerint 14-en. Ezt persze sok más iskola volt diákjai számára nehéz lett volna felülmúlni, hiszen jelenleg 11 olyan UWC iskola van, ahová a nyitás óta ennél kevesebb magyar diák járt. A kampányban viszont mindössze 3 iskola nem képviseltette magát, és mindhárom olyan, ahol csupán 2-5 magyar diák tanult eddig.
Ha arányaiban nézzük (volt diákok : adományozók száma), ebben a kategóriában (ahol a volt diákok száma 5 alatt van) az ISAK és a UWC Thailand került a dobogó első helyére. A második helyen a Changshu, a Maastricht, és a Mostar osztoztak, a Dilijan pedig a kategória bronzérmese.
A 10-20 öregdiákkal rendelkező iskolákból arányosan a Li Po Chun volt diákjai adományoztak a legtöbben. A Li Po Chun kiemelkedő olyan szempontból is, hogy a volt diákok majdnem 50%-a járult hozzá a kampányhoz, ami (a nagyon kis öregdiáktáborral bíró iskolákat leszámítva) a legmagasabb részvételi ráta. Ezüstérmes lett az RCN, a dobogó harmadik fokán pedig a MUWCI és a UWCSEA osztoznak.
A 20-30 volt diákkal büszkélkedhető iskolák között volt a legszorosabb a verseny: itt a UWCUSA 25%-os részvételi aránnyal vitte el az aranyérmet a Pearson 22.7%-a elől. Ez egyben az észak-amerikai iskolák rangadója is volt, mivel ebbe a kategóriába a két iskolán kívül más nem tartozik.
Hasonlóan kicsi az 50-nél öregdiákkal bíró iskolák csoportja: mint azt valószínűleg sejtitek, ide az Adriatic (54 volt- és jelenlegi diák), valamint az Atlantic (50 volt- és jelenlegi diák) tartozik. Itt az Atlantic lett a részvételi verseny győztese, így az Adriatic a második helyen végzett. Az Adriatic az adakozó diákok számát nézve is ezüstérmes az összes iskola közül, egyetlen emberrel megelőzve a harmadik helyen osztozó Li Po Chun, RCN, és UWCUSA adományozóinak számát.
De melyik évfolyamokból adtak a legtöbben? És kik lettek, a részvételi arányt tekintve, az egyes kontinensek legaktívabb iskolái?
Pénzügyekkel kapcsolatos dolgokról a hírlevél többször is beszámolt már: itt olvashattok arról, hogy mire költi az egyesület adótok 1%-át és a befolyt tagdíjakat, valamint arról, hogy mit csinál a pénzügyekért felelős elnökségi tag. Van olyan téma, ami érdekel, de még nem írtunk róla? Küldj emailt a [email protected] címre!