Válogatás 2021/22

A tavalyi, online térbe kényszerült válogatás után az idei évben arra számíthattunk, hogy minden a szokásos módon zajlik majd, minimális meglepetésekkel. Ez azonban végül csak félig-meddig teljesült be: ebben a cikkben olvashatsz a váratlan helyzetekről, illetve azokról a témákról, amelyek szükségessé tettek egy jövőbeli munkacsoportot, amely a válogatás megreformálásával kapcsolatban ülhet majd össze a május végi tisztújító közgyűlés után.

[Caption] Kép: Liao Linda

A pályázatok olvasása a SurveyMonkey rendszerén keresztül történt, így formai változás a pályázatok beadásának módjában nem történt idén. Az esszékérdések természetesen változtak, illetve decemberben váratlanul megjelent a Robert Bosch College speciális ösztöndíjának kiírása, amelynek köszönhetően egy új kérdés jelent meg a pályázatban azzal kapcsolatban, hogy a jelentkezők akarnak-e erre az ösztöndíjra is jelentkezni (melynek feltétele a fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenység, illetve a német vagy francia nyelvtudás és tanulás volt).

Mielőtt a 21 pályázatolvasó befejezte a 71 pályázat értékelését, a speciális ösztöndíj válogatói sikeresen meginterjúztatták a legesélyesebb jelentkezőket, és összeállítottak két jelölést a számukra. A speciális ösztöndíj válogatásáról részletesebben itt olvashatsz. Örömmel számolunk be róla, hogy az egyik jelöltünk elnyerte a megpályázott ösztöndíjat, melynek köszönhetően eggyel nőtt a ’24-es magyar ösztöndíjasok száma. Ezúton is gratulálunk Szurop Nórának (RBC ’24), akinek bemutatkozását később, a többi gólyáéval egy időben olvashatod majd!

A pályázatok olvasása után az interjús forduló következett, amelyet idén ismét online tartottunk, a tavalyi online interjús forduló tapasztalataira építve. Az online formátum előnye, hogy az Egyesület külföldön tartózkodó tagjainak is lehetőséget ad a válogatásba való bekapcsolódásra, illetve az ország távolabbi részeiben élő jelentkezőknek nem kell Budapestre utazniuk egy félórás interjúért.

Az idei válogatás során három kategóriában jelentkezhettek diákok: teljes ösztöndíjasokként (amely azt jelenti, hogy a család annyit fizet, amennyit az UWC nemzetközi irodája által központosított anyagi felmérés kikalkulál), hátrányos helyzetű (HH-s) ösztöndíjasokként teljes ösztöndíjra (vagyis ugyanolyan anyagi feltételekkel, mint a többi teljes ösztöndíjas), illetve részösztöndíjasként (nagymértékű anyagi hozzájárulással az ösztöndíjhoz, illetve anyagi hozzájárulást nyújtva az Ösztöndíjalap felé a diák tanulmányai alatt). Idén 53 teljes ösztöndíjas, 13 HH-s, és 5 részösztöndíjas pályázat érkezett be.

A harmadik fordulót idén megint élőben tarthattuk, újra Piliscséven. A tizenkét válogató munkáját négy szervező, illetve Erőss Rebeka pszichológus segítették, a sorrendről való szavazás pedig Deák Anna vezetésével valósult meg. A rangsor felállítása és a szülői tárgyalások lezajlását követően jelenleg is tart az iskolákkal való egyeztetés és az ösztöndíjasok hivatalos jelölése.

[Caption] Kép: Liao Linda

Mivel a válogatás az Egyesület kiemelt tevékenysége, a mindenkori elnökség számára fontos feladat a válogatási folyamat fejlesztése. A piliscsévi hétvége folyamán több kérdés és javaslat is felmerült a válogatás menetével, kritériumaival, illetve kategóriáival kapcsolatban.

Az idén Egyesületünk számára felajánlott nyolc ösztöndíjból három leginkább csak részösztöndíjasokkal tűnt jelölhetőnek, a felajánló iskolák által elvárt nagymértékű anyagi hozzájárulás miatt. A részösztöndíjra jelentkezők ezekre a helyekre pályázhattak, így bár a harmadik fordulóban ugyanúgy részt vettek, mint az általános vagy a HH-s jelentkezők, valójában más ösztöndíjakért versenyeztek. Sem a részösztöndíjasok, sem a HH-sok számára nem volt külön ösztöndíj fenntartva, így annak is megvolt az esélye, hogy egyetlen részösztöndíjasként vagy HH-s jelentkező diák sem kap majd ösztöndíjat (az iskolákkal való egyeztetés függvényében idén várhatóan 1-1 HHs és részösztöndíjas diákunk lesz). Emellett mivel a válogatás első és második fordulója mindkét kategóriában a teljes ösztöndíjasokétól elkülönítve zajlik, így az előbbiekben pályázók nagyobb eséllyel juthatnak be a harmadik fordulóba.

Ezen és további kérdések megtárgyalására, illetve a válogatás megreformálására a jelenlegi elnökség egy munkacsoport megalkotását tervezi nyári kezdéssel, a májusi tisztújító közgyűlést és a 2022/23-as elnökség megalakulását követően.